Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023

U16(1):ΕΝΤΟΣ ΣΤΟΧΩΝ ΜΕ 7-2

ΠΑΙΔΙΚΟ 1 : ΑΟΚ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ – ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ : 60 – 71

Το απόγευμα του Σαββάτου 16 Δεκεμβρίου, η ομάδα μας ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα στο παιχνίδι με την νεανική και ανταγωνιστική ομάδα του ΑΟΚ Ιεράπετρας.

Με την πίεση να είναι το βασικό μας χαρακτηριστικό ξεκινήσαμε δυναμικά το παιχνίδι παίρνοντας την πρωτοπορία στο σκορ. Η ομάδα της Ιεράπετρας με όμορφες ενέργειες και μεγάλα σουτ κατάφερε στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου να είναι κοντά στο σκορ με 17-19. Με το ίδιο στυλ και αυξάνοντας ακόμα περισσότερο την πίεση στην άμυνα το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά 12 πόντων.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα με την «γνωστή» χαλάρωση και έλλειψη συγκέντρωσης έδωσε την δυνατότητα στην τοπική ομάδα να είναι μέσα στο παιχνίδι φτάνοντας την διαφορά και στους 3 πόντους λίγο πριν το τέλος. Η επαναφορά της σοβαρότητας (και για να κάνουν και καλές γιορτές) οδήγησε στο τελικό 60-71.

Μετά το τέλος του αγώνα τα παιδιά ανέκτησαν δυνάμεις σε γνωστό ψητοπωλείο στο κέντρο της Ιεράπετρας, σε μια προσφορά από τον υπέροχο έφορο κ. Χασουράκη .

Το τέλος του 1ου γύρου βρίσκει την ομάδα μας να είναι μέσα στους στόχους που έχουν τεθεί, για την συμμετοχή της στο final 4, έχοντας κατακτήσει την 3η θέση μέχρι στιγμής στο πρωταθλήματος με σκορ 7-2. Συνεχίζουμε, δουλεύοντας στην προπόνηση τα δυνατά μας στοιχεία αλλά κυρίως τις αδυναμίες μας.

Το φύλλο αγώνος του U16(1): Δεκάλεπτα :  17-19, 12-22, 15-14, 16-16

ΑΟΚ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Μάλλιαρης) : ΚΑΡΙΩΤΗΣ 20(1), ΚΑΜΙΝΗΣ , ΚΑΠΑΡΑΚΗΣ , ΤΣΑΚΙΡΑΚΗΣ, ΤΣΑΚΙΡΑΚΗΣ Ε 7(1), ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ 14(2) , ΚΑΛΑΙΤΖΑΚΗΣ 11(1), ΣΠΥΡΙΔΑΚΗΣ , ΖΕΡΒΑΚΑΚΗΣ 6, ΚΩΣΤΙΝΟΣ 2.

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΛΟΥΜΠΟΥΝΗΣ) : ΣΤΑΜΟΥΛΟΣ 17(1), ΔΑΜΙΑΝΑΚΗΣ 11(1) ,   ΓΑΡΕΦΑΛΑΚΗΣ 6, ΕΛΕΥΘΕΡΟΓΛΟΥ,  ΚΥΡΙΑΚΑΚΗΣ 17,  ΠΙΤΑΡΟΚΟΙΛΗΣ, ΛΙΑΝΕΡΗΣ , ΚΑΒΛΕΝΤΑΚΗΣ, ΜΟΣΧΟΝΑΣ, ΧΑΣΟΥΡΑΚΗΣ 13,  ΤΣΙΚΑΝΔΥΛΑΚΗΣ, ΤΣΙΑΚΑΝΙΚΟΣ 7