Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:ΟΑΧ-ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ 72-76 παρ.(62-62)

Οι εμπειρίες των προηγούμενων αγώνων αποτέλεσαν ένα πολύ καλό μάθημα και οδηγό για την έκπληξη της αγωνιστικής των κορασίδων. Οι Αμαζόνες σ' ένα πολύ όμορφο ματς που καθήλωσε όλους  τους παραβρισκόμενους στο κλειστό της Σούδας κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον ΟΑΧ . Μαχητικότητα στην άμυνα, επιμονή στην επίθεση, καθαρό μυαλό στο press των αντιπάλων σε όλο το γήπεδο, ήταν τα στοιχεία που έδειξαν οι κορασίδες κάνοντας μια σπουδαία εμφάνιση. Αυτή τη φορά τα κορίτσια μπήκαν συγκεντρωμένα από το 1ο δευτερόλεπτο και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την έμπειρη ομάδα των Χανίων κερδίζοντας 8-10 στο 1ο δεκάλεπτο. Η πίεση σε όλο το γήπεδο έφερε τα Χανιά μπροστά στο ημίχρονο με 27-26. Το ίδιο και η 3η περίοδος στην οποία κυριάρχησε η γηπεδούχος ομάδα αυξάνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους 41-36. Οι κορασίδες όμως δεν πτοήθηκαν, αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, πήραν τα ριμπάουντ και ξεχύθηκαν στον αιφνιδιασμό εκμεταλλευόμενες την κούραση  των γηπεδούχων. Η διαφορά έφτασε στο +10 για τις Αμαζόνες 4 λεπτά πριν τη λήξη, αλλά 4 συνεχόμενα τρίποντα του ΟΑΧ ήταν αρκετά ώστε να οδηγηθεί το ματς στην 5λεπτη παράταση 62-62 Το ψυχικό σθένος των Αμαζόνων νίκησε τόσο την κούραση τους όσο και τις αντιπάλους με το τελικό 72-76 να πανηγυρίζετε έξαλλα.
Αξίζουν Μόνο Μπράβο στα κορίτσια μας, αλλά και στην αντίπαλη ομάδα που με το ήθος της χειροκρότησε τις Αμαζόνες.