Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2023

U16:ΠΑΙΔΙΚΟ 1 : ΟΦΗ - ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ : 54 - 73

Το βράδυ της Τρίτης 21 Νοεμβρίου η ομάδα μας φιλοξενήθηκε στο ΒΑΚ από τον ΟΦΗ.

Σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια το ξεκίνημα αυτή την φορά ήταν όπως έπρεπε πιέζοντας σε όλο το γήπεδο τους παίκτες του ΟΦΗ και αναγκάζοντας τους σε λάθη και σε κλεψίματα που με την σειρά τους οδηγούσαν σε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό.

Το αποτέλεσμα αποτυπώθηκε στο σκορ με το 1ο δεκάλεπτο να είμαστε μπροστά στο σκορ με 10-20.

Η συνέχεια στο 2ο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του ΟΦΗ να εκμεταλλεύεται την χαλάρωση στην άμυνα και πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ (3 τρίποντα) έφτασαν το παιχνίδι στο πόντο λίγο πριν το ημίχρονο 33-34.

Με σωστή διαχείριση συναισθημάτων, και της πίεσης που επανήλθε, αλλά και του καθαρού μυαλού στην επίθεση, έδειξαν οι παίκτες μας με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου τις πραγματικές δυνατότητες τους. Αποτέλεσμα 3ου δεκαλέπτου 8-17.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 4ο δεκάλεπτο 13-19 με τον Coach Δημητριάδη, να χρησιμοποιεί όλο το roster, και να ζητάει από τους παίκτες συγκέντρωση για να εφαρμόζουν στο γήπεδο αυτά που δουλεύουν ατελείωτες ώρες δουλειάς στη προπόνηση .

Συνεχίζουμε, επόμενο παιχνίδι το Σάββατο στο Λίντο με τον ΟΑΧ.

Το φύλλο αγώνος, Δεκάλεπτα :  10-20, 23-17, 8-17, 13-19.

ΟΦΗ (Ασβεστάς - Πετεινός):Μανουσάκης, Φοδελιανάκης 2, Κουκουλάκης 12(3), Ζαμπετάκης , Σφακιανάκης 5(1), Πατεράκης 4, Πετεινός 2,  Φλουρής 6, Σβυρινάκης 4, Τουρτούλλι 7, Χωματάς,  Μιχελιδάκης 12

Ανδρογέας (Δημητριάδης-Λουμπούνης) : Σταμούλος 19, Δαμιανάκης 16(1) , Κόντρα 2,  Γαρεφαλάκης 4, Σαββίδης 4, Κυριακάκης 18,  Πιταροκοίλης 2 , Λιανέρης 3(1), Καβλεντάκης, Μοσχονάς, Χασουράκης 5, Τσιακανικος.

Συνοδοί τμήματος οι κ.κ. Γαρεφαλάκης και Χασουράκης, χορηγός τμήματος το ξενοδοχείο Anissa Beach