ΝΕΑΝΙΔΕΣ:Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ, ΟΑΧ-ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ 55-81

ΟΑΧ-ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ 55-81.

Το γυναικείο μπάσκετ της Κρήτης αποδεικνύει ότι δεν στερείται ταλέντου ή μπασκετικής ευφυΐας και αξίζει της προσοχής του φίλαθλου κόσμου. Διαχρονικά τις τελευταίες  δεκαετίας αθλήτριες της Κρήτης στελεχώνουν τις  εθνικές ομάδες και πολλές συμμετέχουν σε ομάδες της Α1 γυναικών

Σήμερα ΟΑΧ και Ανδρογέας ανέβασαν ακόμη πιο ψηλά τον πήχη και έδωσαν υποσχέσεις για το μέλλον. ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ!

(ασχέτως ότι "ορισμένες.................. συμπεριφορές", κάνουν ότι μπορούν για το αντίθετο)

Στο πρώτο ημίχρονο πρωταγωνιστές ήταν οι επιθέσεις των δύο ομάδων. Γρήγορες αντεπιθέσεις, ταχύτητα στις πάσες, δημιούργησαν όμορφες επιθετικές συνεργασίες και ενθουσίασαν την κερκίδα.

Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε η άμυνα. Ο Ανδρογέας στις τρεις πρώτες περιόδους διατηρούσε σταθερά μία διαφορά 10-12 πόντων. Στην 4η περίοδο η ομάδα μας έσφιξε ακόμη περισσότερο την άμυνα της, οδήγησε σε λάθη τον ΟΑΧ, έκλεβε μπάλες, πήρε τα ριμπάουντ, έβαλε εύκολα καλάθια σε transition, 3ποντα και καλάθια με φάουλ εκτόξευσαν τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους.

Η μόνη "αστοχία" του καλού θεάματος ήταν ο δεύτερος διαιτητής, ο οποίος λόγο απειρίας ήταν "άστοχος" σε αρκετά σφυρίγματα του. Ωστόσο τα κορίτσια μας ανταπεξήλθαν και σε αυτήν την συνθήκη του αγώνα, ήταν πιο συγκεντρωμένες στην άμυνα , η οποία τους οδήγησε τελικά την νίκη.

Το φύλλο αγώνος των Νεανίδων, ΟΑΧ - ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ 55-81. Τα δεκάλεπτα, 20-24,15-21,11-12, 9-24

ΟΑΧ:(ΨΥΧΟΓΙΟΥ-ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑΚΗ), ΠΟΥΛΗ 6(2), ΠΑΠΑΔΑΚΗ 17, ΙΕΡΩΝΥΜΑΚΗ 15, ΧΑΙΔΕΜΕΝΑΚΗ, ΛΑΓΩΝΙΚΑΚΗ, ΞΑΝΘΟΥΛΑΚΗ, ΘΕΟΔΟΥΣΟΥΛΑΚΗ 3, ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΑΚΗ 6, ΠΟΥΛΙΑΝΙΔΗ 5(1), ΣΚΕΜΠΕ Θ. 3, ΣΚΕΜΠΕ Ε, ΧΑΙΡΕΤΑΚΗ

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ:(ΣΗΦΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ, ΠΑΓΩΝΙΔΗΣ), ΚΑΖΑΚΗ 4, ΓΑΛΑΝΑΚΗ 11 (2), ΚΟΣΜΑΔΑΚΗ, ΓΙΑΠΙΤΖΟΓΛΟΥ 36(2),   ΨΑΡΡΑ, ΣΤΑΜΑΤΑΚΗ 1, ΤΖΑΝΕΤΗ 5(1), ΧΑΛΕΠΑΚΗ 4, ΜΗΛΙΑΡΑ 16(2), ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗ 2, ΒΑΡΔΑΒΑ

Συνοδοί τμήματος οι κυρίες, Καπετανάκη και Μακαρώνα.

Χορηγός τμήματος η αλυσίδα φροντιστηρίων ΔΙΑΚΡΟΤΗΜΑ.