Πέμπτη 29 Ιουλίου 2021

ΕΦΗΒΙΚΟ:ΚΕΡΔΙΣΕ ΚΑΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ ΜΕ 67-60 ΜΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

Άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του εφηβικού μας , αυτήν την φορά απέναντι στον Εργοτέλη. Ο στόχος για καλή εμφάνιση μαζί με θετικό αποτέλεσμα και γνώμονα να μπορέσουν οι αθλητές μας να πάρουν την χαρά του αγώνα στο ιδιαίτερο πρωτάθλημα της φετινής περιόδου, επετεύχθη.

Το ματς ξεκίνησε με τρέξιμο και η διάθεση επιθετικά για την ομάδα μας όπου προηγήθηκε με 11- 4, στη συνέχεια ο Εργοτέλης ισορρόπησε το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 17-13. Στο δεύτερο τέταρτο η ομάδα μας με πίεση σε όλο το γήπεδο, τρέξιμο στον αιφνιδιασμό και εύστοχα ελεύθερα σουτ άνοιξε τη διαφορά στους 9 πόντους κλείνοντας το ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η αντίδρασή της αντίπαλης ομάδας όπου με πίεση σε όλο το γήπεδο σε συνδυασμό με τα λάθη τα δικά μας το ματς απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι. Μάλιστα ο Εργοτέλης πέρασε και μπροστά κάνοντας ένα μεγάλο σερί σε όλη την περίοδο 10- 21. Εκεί με τη διαφορά στους 4 πόντους 52-56 ήρθε η αντίδρασή της ομάδας μας η οποία ήταν υποδειγματική και με σερί 11-0 απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη με 63-56 με ένα μεγάλο τρίποντο , και σε συνδυασμό με το καθαρό μυαλό στην πίεση των αντιπάλων και με τέσσερις εύστοχες βολές ροκάνισε το χρόνο και πήρε μια πειστική νίκη με 67-60 με το τέταρτο δεκάλεπτο να λήγει 15-6 βγάζοντας καταπληκτικές άμυνες. Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στα παιδιά για το πάθος και την ενέργειά τους αλλά και στον πάγκο και στην κερκίδα που ήταν δυναμικά εκεί.