Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2018

ΕΦΗΒΙΚΟ:ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ -ΔΕΙΛΙΝΟ 60-48

Συνήθεια τείνει να γίνει για τον Ανδρογέα όλα τα παιχνίδια του να είναι ντέρμπι και να κρίνονται στον πόντο. Μετά τον σαββατιάτικο αγώνα του παιδικού1 με τον Κύδωνα μέσα στα Χανιά που κρίθηκε στο καλάθι (76-74) μετά από παράταση, ήρθε την Κυριακή ο αγώνας του εφηβικού απέναντι στο Δειλινό να χαρίσει ανάλογες στιγμές αγωνίας μέχρι την τελική έκβαση 60-48 όντας αμφίρροπος μέχρι τέλους. Ενώ λοιπόν ο αγώνας φαινόταν ότι θα ήταν σχετικά εύκολος - Α΄δεκάλεπτο 16-8 και ημίχρονο 27-20, στο Γ΄ δεκάλεπτο το Δειλινό αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσια. Μάλιστα κατόρθωσε να προηγηθεί 32-33 λίγο πριν το τέλος. Η σκληρή άμυνα όμως και κάποια εύκολα καλάθια από αιφνιδιασμό έδωσαν τελικά την πρώτη νίκη στα παιδιά του Ανδρογέα και τους έδωσαν κουράγιο για τη συνέχεια.