Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2021

ΠΑΙΔΙΚΟ:ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

Την ήττα γνώρισε το Παιδικό τμήμα για την 6η αγωνιστική, στον εκτός έδρας αγώνα με τον ΟΑ Χανίων με σκορ 69-60.

Οι αμφιβολίες έχουν να κάνουν με την πιθανή διαφορετική εξέλιξη αν υπήρχε μια σχετική ευστοχία στις βολές και αν έλειπαν μερικά "απρόσεκτα" διαιτητικά σφυρίγματα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ανδρογέα να πιέζει την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά αυτό έφερε και τον καταλογισμό πολλών "φάουλ" (1-10 στο 8ο λεπτό !!!). Αποτέλεσμα ήταν ο εκνευρισμός αρκετών αθλητών, οπότε χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση και η προσήλωση στο στόχο.

Παρόλα αυτά μπόρεσε η ομάδα να κρατηθεί κοντά στο σκορ κλείνοντας το δεκάλεπτο με 18-13.

Ίδια εικόνα επικράτησε και στην  2η περίοδο με τον εκνευρισμό στο παρκέ και στον πάγκο να είναι εμφανής, αφού η ομάδα δεν μπορούσε να επιδοθεί στον τρόπο παιχνιδιού που θέλει να την χαρακτηρίζει. Η ομάδα των Χανίων εκμεταλλεύτηκε όλα αυτά (μαζί με την πρωτοφανή αστοχία του Ανδρογέα ειδικά στις βολές) και διεύρυνε τη διαφορά στο ημίχρονο (42-24).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι "μπέμπηδες" μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα (και το έκαναν), κάνοντας επιμέρους σκορ στις δύο περιόδους 27-36 και κλείνοντας τον αγώνα τελικά στο 69-60.

Χρήσιμες θα αποδειχθούν κι αυτές οι εμπειρίες από αγώνες που "στραβώνουν" από αγωνιστικούς ή τρίτους παράγοντες, για την διατήρηση της συγκέντρωσης και την απαιτούμενη διαχείριση παρόμοιων καταστάσεων στο μέλλον από τα παιδιά.

Το φύλλο αγώνος, Δεκάλεπτα : 18-13, 24-11, 15-17, 12-19

ΟΑΧ (Φέρας): Καμπουρακης 19(1), Σαλιφουρακης 4, Παπαλιονάκης 1, Κορτσάρι 5(1), Ηλιακής 12(1), Ντερμανάκης 5(1), Σολανάκης Ν. 12(1), Τσιλιμιγκακης 11(1)

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Λουμπούνης): Σταμούλος 25(1), Καπετανάκης 12, Καλαϊτζάκης 2, Παγωνίδης, Αγγελάκης, Παπαδάκης 2, Δαμιανάκης Ν. 5(1), Μιέστρι 1, Καβλεντάκης, Κουκλάκης 11(1), Σαββίδης, Δαμιανάκης Γ. 2

Συνοδός τμήματος ο κ. Γιώργος Παπαδάκης.

Χορηγός τμήματος το ξενοδοχείο Anissa beach.