Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2021

ΕΦΗΒΙΚΟ: "ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ" ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

Σε έναν από αυτούς τους αγώνες που είναι ευλογία για τους θεατές αλλά πολύ ψυχοφθόροι για αθλητές και προπονητές, το Εφηβικό τμήμα κατάφερε τελικά να επικρατήσει του ΑΟΚ Χανίων στη παράταση με 73-70. (63-63)

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε με τον ΑΟΚ να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ, δείχνοντας πιο φρέσκος και συγκεντρωμένος, κλείνοντας προηγούμενος με 23-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα 42-52. Η αντεπίθεση του Ανδρογέα ήρθε στην τελευταία περίοδο, όπου μερικά συνεχόμενα εύστοχα μακρινά σουτ άνοιξαν την άμυνα των Χανιωτών, δίνοντας την ευκαιρία στον Ανδρογέα να χτυπάει πλέον και με drive μέσα στη ρακέτα. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, ώσπου η μπίλια έκατσε στην ισοπαλία (63-63) και την παράταση του ματς και της αγωνίας σε παρκέ και εξέδρες.

Στην παράταση ο Ανδρογέας φάνηκε πιο ξεκούραστος και ορμώμενος από την καλή του άμυνα πήρε τελικά τη νίκη με 73-70.

Αξίζουν συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για την αγωνιστικότητα που έδειξαν και τον αμφίρροπο αγώνα που χάρισαν στους θεατές.

Δεκάλεπτα: 11-20, 12-13, 19-19, 22-12, παρ. 09-06

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Δημητριάδης - Λουμπούνης) : Διλβόης 16(1), Ξηρούχακης 33, Βουϊδάσκης 2, Βερερουδάκης, Γαρεφαλάκης 4, Παπαδάκης, Κουκλάκης, Στρατάκης 4, Παρασκευαΐδης 10(1), Ρογδάκης, Δαμιανάκης 2, Αφραθιανάκης 2.

ΑΟΚ Χανίων (Πανάς): Ρομπολάκης 22(1), Νησιώτης 19(1), Βολτυρακης 9(1), Δούγαλης, Καζάνης 12, Κάβουρας 8(1)