Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022

ΠΑΙΔΙΚΟ 1:ΝΙΚΗ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ.

Οι παίδες της ομάδας μας στην πρώτη τους εξόρμηση στα Χανιά έφεραν και το 1ο ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας της αξιόμαχης ομάδας του

ΑΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟΥ με 47-74.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προοπτικές αφού μόλις στο 5ο λεπτό ήμασταν μπροστά στο σκορ με 16-0 !! εφαρμόζοντας τις οδηγίες του προπονητή για ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο.

Σε αυτό το σημείο όμως θα κρατήσουμε το μάθημα από το παιχνίδι αυτό. Ο αγώνας διαρκεί 40 λεπτά και χρειάζεται σοβαρότητα και πειθαρχία στις οδηγίες.

Επιπόλαια λάθη και βεβιασμένες ενέργειες οδήγησαν στη μείωση της διαφοράς και έτσι το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 15-20 υπέρ της ομάδας μας. Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Ακρωτηρίου πίστεψε ότι θα μπορούσε να πάρει αποτέλεσμα και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το το σκορ 29-36.

Με τις φωνές του coach να ακούγονται μέχρι τα Χανιά ακολούθησε ένα σοβαρό 3ο δεκάλεπτο (10-23) και την διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους. Στο 4 δεκάλεπτο άνοιξε το  rotation και χωρίς ιδιαίτερο άγχος το παιχνίδι έληξε 47-74.

Κλείνουμε με την εικόνα οι παίκτες να πετάνε ψηλά τον Καλαϊτζάκη για ένα τρίποντο στο τέλος από το κέντρο του γηπέδου.

Μετά το τέλος του αγώνα η ομάδα δείπνησε σε ταβέρνα των Χανίων.

Το φύλλο αγώνος, τα δεκάλεπτα: 15-20, 14-16, 10-23, 8-15

Α.Ο. Ακρωτηρίου (Αζας) : Νηστικάκης 2, Τωμάρας, Συντζανάκης 4, Πατεράκης , Τρύφων , Τηνιακός 20, Σταγγουράκης 13(1), Τσαλίκης 6, Παπαμιχαήλ , Γαραντωνάκης 2

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ ΓΑΣ (Λουμπούνης) : Σταμούλος 19, Δαμιανάκης 9, Καλαϊτζάκης 4(1), Παγωνίδης 6, Μαρκατάτος 1, Σαββίδης 8, Κυριακάκης 2, Σκαρβελάκης, Μιέστρι 21, Λιανέρης 2, Χατζηδάκης, Καβλεντάκης 2

Χορηγός τμήματος το ξενοδοχείο Anissa Beach.