Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022

ΠΑΙΔΙΚΟ 1:ΝΙΚΗ ΜΕ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 60-41

Το απόγευμα του Σαββάτου, 5 Νοεμβρίου,  οι παίδες κέρδισαν το 2ο ροζ φύλλο στο εξ αναβολής παιχνίδι απέναντι στην ομάδα της Ιεράπετρας.

Με το ξεκίνημα είχαμε την πρωτοπορία του αγώνα και δεν την χάσαμε ούτε στιγμή.

Με κύριο χαρακτηριστικό την άμυνα κλείσαμε το 1ο ημίχρονο έχοντας δημιουργήσει μια διαφορά 13 πόντων έχοντας δεχτεί μόλις 16 πόντους.  (29-16)

Η χαλάρωση όμως στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου και οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση οδήγησαν στη μείωση της διαφοράς στους 3 πόντους . Χαρακτηριστικό ότι η ομάδα μας δέχτηκε 18 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο.

Ξεκάθαρες οδηγίες από την τεχνική ηγεσία για να μπει η μπάλα στο καλάθι και με την απαραίτητη σοβαρότητα στην άμυνα (μόλις 7 πόντους κατά) άνοιξε γρήγορα η διαφορά και διαμορφώθηκε το τελικό σκορ 60-41.

Αξιοσημείωτη η παρουσία του παικτών του παιδικού 2 που βοήθησαν με την έντονη υποστήριξη τους την ομάδα μας.