Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2023

ΠΑΙΔΙΚΟ 1 : ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟ

Το βράδυ του Σαββάτου, 28 Ιανουαρίου, η ομάδα μας φιλοξενήθηκε απο τον Ηρόδοτο στο κλειστό της Αλικαρνασσού.

Ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ ανταγωνιστικές ομάδες είχε την δυνατότητα να απολαύσει ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο μέχρι τα μεσάνυχτα που τελείωσε.

Δυνατό ξεκίνημά απο τους γηπεδούχους με σκορ 10-0 αποτέλεσμα της χαλαρής αντιμετώπισης του αγώνα απο τους παίκτες μας και το 1ο δεκάλεπτο να λήγει 19-10. Οι ίδιες συνθήκες και κυρίως λάθη και αστοχία βρήκε στο ημίχρονο  μπροστά τους γηπεδούχους με 41-27.

Ακολούθησε το 3ο δεκάλεπτο όπου η ομάδα μας έβγαλε αντίδραση,  πάθος και με επιμέρους σκορ 13-19 πρόσθεσε άγχος στους γηπεδούχους αφού είχαμε και πάλι παιχνίδι με την διαφορά στο -6, μέχρι τη στιγμή που ένα ανάποδο σφύριγμα σε βήματα  παίκτη του Ηροδότου (κυριολεκτικά ήταν πολλά), αντέδρασε αθλητής μας πιάνοντας το κεφάλι του και δέχτηκε τεχνική ποινή αλλάζοντας τελείως το momentum του παιχνιδιού . Στη συνέχεια με σερί 9-0 απο τον Ηρόδοτο και με την διαφορά σταθερά πάνω απο τους 10 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο τελικό 73-61.

Θα περιμέναμε  οι διαιτητές να ενεργούσαν, εφαρμόζοντας την συνθήκη του 50-50 σε όλες τις περιπτώσεις αντίδρασης παικτών.