Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2023

ΕΦΗΒΙΚΟ: ΗΡΟΔΟΤΟΣ - ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ : 52-69

Βράδυ Κυριακής 15 Ιανουαρίου η ομάδα μας φιλοξενήθηκε στο κλειστό της Αλικαρνασσού  απο την ομάδα του Ηροδότου παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα, πολύ σημαντικό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.  Ο αγώνας και για τις δυο ομάδες, κυρίως επιθετικά , δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας . Η ομάδα μας εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Ηροδότου απο το τρίποντο και τις βολές ήταν μπροστά στο σκορ απο αρχή του αγώνα κλείνοντας με την διαφορά στους 17 πόντους.  Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε κυρίως εξαιτίας της αδικαιολόγητης χαλαρότητας και βιαστικών επιλογών στην επίθεση που οδήγησαν στο επιμέρους 22-12 υπέρ του Ηροδότου και το 4ο δεκάλεπτο να ξεκινάει με την διαφορά στους 7 πόντους υπέρ της ομάδας μας και την γηπεδούχο ομάδα να έχει επιστρέψει πάλι στο παιχνίδι.  Με τις φωνές του coach Δημητριάδη να καλύπτουν και τις απογειώσεις των αεροπλάνων απο το αεροδρόμιο οι παίκτες της ομάδας μπήκαν σοβαρά στο τελευταίο δεκάλεπτο  φτάνοντας την διαφορά και στους 20 πόντους και με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 52-69.

Κρατάμε την πολύτιμη νίκη (έστω και με μέτρια απόδοση) και δουλεύουμε για την πολύ κρίσιμη σειρά παιχνιδιών για το πρωτάθλημα , αρχής γενομένης της επόμενης Κυριακής με την ομάδα του Κύδων όπου σύσσωμη η Οικογένεια του Ανδρογέα θα στηρίξει τους εφήβους μας σε αυτό το πολύ κρίσιμο παιχνίδι.