Δευτέρα 9 Ιανουαρίου 2023

ΕΦΗΒΙΚΟ:ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 59-63

Το πρωί της Κυριακής 8 Ιανουαρίου η ομάδα μας υποδέχθηκε στο κλειστό του Λίντο την ομάδα του Εργοτέλη προσφέροντας στο κόσμο που παραβρέθηκε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με την κάθε μια να εκμεταλλεύεται  τα δυνατά της χαρτιά. Κάποιες βιαστικές προσπάθειες στην επίθεση σε συνδυασμό με αργές επιστροφές των παικτών μας έδωσαν τη δυνατότητα στη φιλοξενούμενη να προηγείται στο 1ο δεκάλεπτο με 15-20. Στο ίδιο ακριβώς μοτίβο κινήθηκε και το 2ο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ 13-12 υπέρ της ομάδας μας.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα μας βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ με διαφορά 10 και 11 πόντων και μπόρεσε και επέστρεψε στο ματς. Την δεύτερη φορά μάλιστα οι φωνές του coach Δημητριάδη και η φράση του ότι "Κύριοι, όπως στη ζωή, έτσι και στο μπάσκετ ποτέ δε σταματάμε να παλεύουμε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο!!!" ήταν η σπίθα που έκανε τους έφηβους της ομάδας μας να πραγματοποιήσουν ένα εκπληκτικό 3ο δεκάλεπτο και από το -11 να κλείσουμε μπροστά στο σκορ με 49-45 με το επιμέρους σκορ να είναι 21-13.

Ακολούθησε το 4ο δεκάλεπτο που έσπασε καρδιές. Με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα, εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του αγώνα. Τελικά οι 5 χαμένες βολές και μερικά άστοχα ελεύθερα σουτ με καλές προϋποθέσεις έκριναν την έκβαση του αποτελέσματος.